Porez na dobit - kriptonit svakog poduzetnika.

Uvijek aktualno pitanje koje se većina poduzetnika pita na kraju poslovne godine, kako platiti manje poreza na dobit?

Iako bi o optimizaciji porezne obveze trebali razmišljati tijekom cijele godine, još uvijek nije kasno za primjenu zakonom dozvoljenih metoda koje rezultiraju nižim porezom na dobit.


1.Ulaganje u obrazovanje zaposlenika


Ovo je možda i najbolji način za smanjenje poreza na dobit. Ulaganjem u obrazovanje i edukaciju radnika poduzetnici ostvaruju dodanu vrijednost za tvrtku i za svog zaposlenika. Osim što su takvi troškovi porezno priznati rashod, isti predstavljaju i poreznu olakšicu za poduzetnika te dodatno umanjuju poreznu osnovicu i do 80% opravdanih troškova nastalih u svrhu obrazovanja radnika.

To bi značilo da se troškovi obrazovanja radnika priznaju dva puta, jednom kao redovni trošak a drugi put kao potpora u vidu dodatnog smanjenja osnovice poreza na dobit pa time i manjeg poreza na dobit.

U opravdane troškove obrazovanja ulaze: školarina, seminari, tečajevi, kongresi, specijalizacije, troškovi predavača i instruktora, troškovi literature te čak i troškovi dnevnica, smještaja i prijevoza osoba koje se educiraju.


2. Korištenje ubrzanih amortizacijskih stopa

Nabavljena materijalna i nematerijalna dugotrajna imovina podliježu obračunu amortizacije. Procijenjeni vijek upotrebe određene imovine određuje amortizacijsku stopu, a da bi trošak amortizacije bio porezno priznat, čl. 12. Zakona o porezu na dobit propisuje maksimalne godišnje amortizacijske stope za pojedine grupe imovine.

Istim člankom Zakona propisano je i da se navedene stope mogu udvostručiti. To bi značilo da npr. ako koristite redovnu godišnju amortizacijsku stopu od 50% za računala, istu možete povećati i do 100%. Na taj način se troškovi amortizacije povećavaju što u konačnici znači da ćete platiti manje poreza na dobit.

Bitno je za naglasiti da se odluka o povećanju amortizacijskih stopa ne bi trebala donositi proizvoljno, već ona mora biti ekonomski opravdana. Odnosno imovina koja se ubrzano amortizira zaista mora biti intenzivnije korištena nego u ranijim razdobljima i zbog toga s procijenjenim kraćim vijekom trajanja


3. Vrijednosno usklađenje i otpis potraživanja od kupaca

Većina poduzetnika se barem jednom susrela s neizvjesnošću naplate svojih potraživanja, odnosno sa strahom da neće moći naplatiti robu/uslugu za koju su izdali račun

Vrijednosno usklađenje takvih nenaplativih potraživanja od kupaca ne samo da je obavezno prema standardima financijskog izvještavanja već direktno utječe na plaćanje manje poreza na dobit time što postaju rashod razdoblja.

Pri tome, kako bi rashodi od vrijednosnog usklađenja potraživanja od kupaca bili porezno priznati u godini u kojoj se evidentiraju, četiri uvjeta moraju biti ispunjena:

potraživanja su u poslovnim knjigama evidentirana kao prihod;

za potraživanja nije nastupila zastara;

od dospijeća potraživanja pa do kraja poreznog razdoblja prošlo je više od 60 dana;

potraživanja nisu naplaćena do 15-og dana prije dana podnošenja prijave poreza na dobit.

Ukoliko do trenutka nastupa zastare za nanaplaćeno potraživanje poduzetnik nije poduzeo sve radnje za osiguranje naplate duga (tužba, ovrha, prijava u stečajnu masu), morati će za iznos prethodno priznatog rashoda od vrijednosnog usklađenja potraživanja uvećati osnovicu za oporezivanje porezom na dobit.

Iznimno, neka potraživanja možete porezno priznato otpisati čak i ako niste poduzeli sve radnje za naplatu duga. U tom slučaju ovi uvjeti moraju biti zadovoljeni:

Potraživanje je zastarjelo

Potraživanje je prema nepovezanim osobama

Ne prelazi iznos od 662,83 EUR po pojedinom dužniku i u jednom poreznom razdoblju


4. Neoporezive isplate

Zašto su neoporezive isplate atraktivne?

Prvi razlog je dodatno nagrađivanje i stimuliranje radnika bez obveze obračuna poreza i doprinosa. Najčešći neporezivi primitci koje poslodavci isplaćuju su božićnica, nagrada za rad, nadoknada troškova prehrane.

Drugi je mogućnost isplate istih i samim vlasnicima pri čemu isplaćeni iznosi ne podliježu oporezivanju što nije slučaj kod isplate dobiti vlasnicima. Istovremeno, neoporezive isplate povećavaju troškove poduzeća što za posljedicu ima plaćanje manje poreza na dobit.

Važno je znati da se takve isplate odnose samo na zaposlenike pa ukoliko ste vlasnik, ali niste zaposleni u svojoj firmi, ne možete koristiti neoporezive isplate.


5. Najam vlastite opreme

Sasvim je legalno i opravdano kao vlasnik iznajmiti prostor ili opremu svojoj firmi, naravno, pod uvjetom da se ista zaista i koristiti za obavljanje djelatnosti.

Na ovaj način možete povećati trošak poduzeća, smanjiti porez na dobit, a pri tom sebi isplatiti sredstva za korištenje prostora i/ili opreme.

Iako je i u slučaju iznajmljivanja opreme/prostora firmi, vlasnik u obvezi platiti porez na dohodak od imovine po stopi od 10%, još uvijek ćete proći povoljnije.


Na slijedećim linkovima možete pronaći više informacija o svim neoporezivim isplatama i porezu na dobit.

Ostavite komentar

Prijavite se na naš newsletter